Welcome, Guest. Please Login or Register
rivermiles.com Missouri American WaterMissouri River Relief Alpine Shop Llama RacksPfefferkorn Engineering & Environmentalladsurfski.com paddlestop.comOlathe Ford Lincoln Mercuryprojectathena.orgFarmer's Insurancehealthyriverspartnership.comLewis and Clark Boathouse and Nature CenterSome Beach Outfitters
Home Help Search Login Register
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print
2011 October MR340 Roster 118 boats, 160 paddlers. (Read 10501 times)
08/01/11 at 12:42:27
Scott   Ex Member

 
Women's Solo Division
Sponsored by KCPaddler and Epic  

1st Place: An Epic Wing Blade

1.
Amiee "Bunny" Ryba, Cocoa, FL #5425

2.
Traci Lynn Martin, Lee's Summit, MO  #1150

3.
Linda LaFontaine, Columbia, MO  #0060








Men's Solo Division
Sponsored by PaddleONE Ergometers and Joe's Custom Poker Tables

1st Place: PaddleONE Ergometer valued at $1200.00
2nd Place: A Custom Poker Table by Joe's Custom Tables
3rd Place: $250.00 Cash

1.
Jason Starkey, St. Charles, MO  #0478

2.
Michael Kistner, St. Charles, MO  #2229

3.
Joe Baisa, Ballwin, MO  #1321

4.
Glenn Phaup, Ashland, MO #9963

5.
Steven Edwards, Springfield, MO  #0015

6.
Kevin Johnson, Lone Jack, MO  #0375

7.
Colin Doggett, Columbia, MO #1984

8.
Shane Cantin, Springfield, MO  #0088

9.
Bret Still, Adrian, MO  #4570

10.
West Hansen, Austin, TX  #1901

11.
Robert Yeager, Raymore, MO  #1950

12.
Charles Wolfe, Duluth, MN #0252

13.
Chris Widmer, Columbia, MO  #0815

14.
Randy Kuhn, Blue Ridge Summit, PA  #0609

15.
Robert Markowski, Blue Ridge Summit, PA  #6979

16.
Joe Eschbacher, Olathe, KS  #1981

17.
Mat Dresslaer, Grain Valley, MO  #0005

18.
Mike Hernke, Foristell, MO  #2250

19.
Bruce Bodson, Missouri City, TX  #1954

20.
David Bergland, Oronogo, MO  #0331

21.
Charles Goodson, Maryville, TN  #1996

22.
Joe Tousignant, Jackson, MO  #7691

23.
Brian Brooks, Eldon, MO  #5973

24.
Robert Marsch, Sedalia, MO  #8553

25.
James Van Herreweghe, Florissant, MO #2341

26.
Skip Doak, Cook Station, MO  #0123

27.
David Lackey, Ashland, MO  #2705

28.
Charlie Stroud, St. Louis, MO  #1208

29.
David Murphy, O'Fallon, MO  #2959

30.
Ben Havens, Bourbon, MO #0714

31.
Joe Zellner, Grand Marais, MN #0196

32.
Mark Jacobi, Bloomington, IL  #1620

33.
Adam Grube, Springfield, MO  #2426

34.
Tony Hemmerling, Kansas City, MO  #1953

35.
Bobby Snyder, Edmond, OK  #2061

36.
Steve Kaub, Oak Grove, MO  #1804

37.
Brad Sjostrom, Lake St. Louis, MO  #0560

38.
Milan Rodgers, Kansas City, MO  #0042

39.
Kraig Kern, Blue Springs, #3340

40.
Jim Tyrrell, St. Louis, MO  #2525

41.
Dennis McFarland, Wildwood, MO #7500

42.
Eric Ridenhour, Bellflower, MO  #0041

43.
Kelly "Hondo" Larkin, Alma, MO  #8319

44.
Bruce Ryba, Cocoa, FL #6988

45.
James Doggett, Springfield, MO #0888

46.
Peter DeLuca, St. Louis, MO #0007

47.
Thomas Shaw, Springdale, AR  #1010

48.
Daniel Wright, Atlanta, MO  #4061

49.
Ryan Roe, Columbia, MO  #0924

50.
Jeremy Wommack, Nixa, MO  #3232

51.
Alexander Gottman, Springfield, MO  #9998

52.
Fred Cotsworth, St. Louis, MO #1945

53.
William Overton, Crestview, FL  #2118

54.
Tyree Koerner, Liberty, MO  #1009

55.
Brent Vance, Kansas City, KS  #7337

56.
Mike Hiatt, Harrisonville, MO #8395

57.
Sean Shields, Springfield, MO #0089

58.
Michael Baker, Washington, IN  #1827

59.
Denny Haggerty, Mission, KS  #1142

60.
Kevin McLiney, Prairie Village, KS  #8400

61.
Darin Bridges, Springfield, MO  #1051

62.
Joshua Green, Columbia, MO #6534

63.
Jeff Shelly, Lenexa, KS  #5333

64.
William Lingo, Independence, MO  #1986

65.
Randy Porter, St. Robert, MO  #4545

66.
Mark Frankenbach, Hannibal, MO  #3404

67.
Benjamin Keith, Columbia, MO  #6703

68.
William Strieker, Hannibal, MO  #4159

69.
Orren Adams, Saint Louis, MO  #1111

70.
Tom Morrow, Kirksville, MO  #0048
www.TotallyNUTSS.com
71.
Thomas Farrar, Owensville, MO  #3265

72.
Chuck McHenry, Ironton, MO  #0257

73.
Eric Waldschmidt, St. Charles, MO  #8759

74.
Ron Ladzinski, Olathe, KS  #9599
   www.ladsurfski.com
75.
Ol' Skool,
(Rick Wise)
Columbia, MO  #8815

76.
Arnold Wilson, Lee's Summit, MO #0732




Men's Stand Up Paddleboard Division
 

1.
Shane Perrin, St. Louis, MO  #1115
http://www.stlouissailandpaddle.com



Men's Solo Pedal Division



Women's Tandem Division
 

1st Place: $400.00


1. River Debris,
Carol Heddinghaus, Rolla, MO and Abigail Tuttle, Shrewsbury, MO  #3907

2. Las Chicas,
Kate Pfefferkorn, Olathe, KS and Di McHenry, Ironton, MO  #1459

3. Lunachix,
Renee Simmons, Columbia, MO and Jeanette, Anthony, Kansas City, MO  #1006

4. Science is Fun,
Joan Twillman, St. Charles, MO and Yolandea Wood, Shiloh, IL  #0422









Men's Tandem Division
Sponsored by Olathe Ford Lincoln

1st Place: $600.00
2nd Place: $400.00
3rd Place: $200.00

1. Team Geritol,
John Craun, Newton, IA and Scott Evans, Knoxville, IA  #7777

2. Brothers Clem,
Clay Clement, Oakland, IA
and
Cole Clement Oakland, IA  #4365

3. JeffnHeft,
Jeff Morgan, Lee's Summit, MO and Mike Heft, Kansas City, MO  #0492

4. Woody Lamar,
Doug Buescher, Shawnee, KS and Scott Luecker, Washington, MO  #0076

5. DARK INERTIA,
Ryan Slebos, Olathe, KS and Joe Mann, Værløse, Denmark  #1300

6. Bullets and Bandaids,
Kevin Uballez, Fairway, KS and Keith Schaefer, Linn, MO  #1064

7. Discovery of Corpse,
Mark Fingerhut, St. Louis, MO and Jon Biscan, St. Louis, MO #1806

8. Fish Food,
Rob Davis, Sedalia, MO and John Coldicott, Chllicothe, MO  #2816
 
9. Paddle Jockeys,
Rocky Mason, Lexington, KY and Ernie Martinez, Versailles, KY  #4252

10. Tandemonium,
Daryl Simon, Rogersville, MO and Tony Bodine, Springfield, MO  #9000

11. Team Bulldog,
Ken Tilford, Edwardsville, KS and Doug Jennings, Kansas City, MO  #1492

12. Dig Deep I,
Dave Treece, O'Fallon, MO and Pete Matschiner, St. Peters, MO #3070

13. Lone Star,
Michael Vandeveer, Cuero, TX and Andrew Condie, Cuero, TX  #1845

14. East Bound or Drown,
Chance Henke, St. Charles, MO and Will Ferguson, Tebbetts, MO  #0036

15. Team MOmentum,
Zak and Tod Wilson, both of Jefferson City, MO  #7276

16. Dig Deep II,
Fabian Astudillo, Florissant, MO and Albert Owens, Pacific, MO  #2914

17. Mid-Life Crisis,
Cody Wheeler, Overland Park, KS and Kane Barrow, Skellytown, TX  #0404

18. Gumption,
Julio Lucero, Buda, TX and Will Wolfe, Austin, TX  #1234

19. Emmit Otter's Jug Band,
Michael Kopp, Columbia, MO and Matthew Volkert, Columbia, MO  #2222

20. You Sunk My Battleship,
Robert Horton, Florissant, MO and Brandon Horton, Florissant, MO  #4201














Mixed Tandem Division
Sponsor Pending

1st Place: $400.00


1. Against The Wind,
Denny Buckler, Columbia, MO and Diana Papoulias, Fulton, MO  #1020

2. Just For Fun,
Brad and Dawn Krog, Bowdoin, ME  #2263

3. Team Vollmar,
Linda Vollmar, Bloomsdale, MO and Lewis Vollmar, St. Louis, MO  #6995

4. Magoo and Curly Top,
Mark Scott and Brigitte Scott, both of Springfield, MO  #1260

5. Team Huff,
Michael and Holly Huff, both of Lee's Summit, MO  #1776

6. Waylon and Willie,
Chris Kuhlmann, Columbia, MO
and TBD  #7979
7. Freakeros,
Barrie Evans and Iris Franco, both of Kansas City, MO  #5564

8. Catfish and Annie: Nothing to Prove,
Ann McCauley and Scott Melton, both of Columbia, MO  #1014

9. The Ruby Queen,
John Poehlman, Smithville, MO
and TBD  #4022






Men's Tandem Pedal Division

1. Forty-Niners,
Denmark Blount, Duluth, GA and  Joe Blount, Parkville, MO  #1949

2. www.stlouissailandpaddle.com,
Perry Whitaker, St. Louis, MO
and
Mike Leahy, St. Louis, MO   #7524







Team Division (3-6 per boat)
Sponsor Pending

1. ECOS,
Caleb Edelman, Aspen, CO
 and TBD and TBD  #3267
2. Tres Tandems,
Mitch Anderson and Phil Reed, both of Oakland, IA,
Matt Green and Kevin Schwartz, both of Jefferson City, MO
and Larry and Yancy Scroggins, both of Kansas City, MO  #0008








Dragonboat/Voyageur  Division  (7 or more per boat)

« Last Edit: 11/29/11 at 10:04:34 by N/A »  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print